Ειδήσεις

Με το δεξί η Εθνική στα προκριματικά

Στην πρεμιέρα της στον 6ο προκριματικό όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου, η Εθνική επικράτησε 5-2 της Εσθονίας

Στην πρεμιέρα της στον 6ο προκριματικό όμιλο (Preliminary Round) του Παγκοσμίου Κυπέλλου Futsal 2024, η Εθνική Ανδρών επικράτησε 5-2 της Εσθονίας στην FMF Futsal Arena στο Ciorescu της Μολδαβίας και έκανε σημαντικό βήμα πρόκρισης στo Main Round (την πρόκριση παίρνουν οι δυο πρώτοι).

H Εθνική προηγήθηκε με τον Μάριο Ντάτη μόλις στο 4ο λεπτό μετά από ασίστ του Παπακώστα και ο Αντώνης Μάνος σημείωσε το 2-0 στο 6ο λεπτό. Η Εσθονία μείωσε άμεσα με σουτ του Vnukov στο 7ο.

Στο 12ο λεπτό, ο Λάμπρος Τσίνας έγραψε το 3-1 σε κενή εστία και η Εσθονία μείωσε στο 18' με δυνατό σουτ του Laas.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Εθνική πέτυχε και τέταρτο γκολ με τον Καράμπελα στο 21ο λεπτό. Στο 30' το μακρινό βολέ του Ζέρβα βρήκε στην πλάτη της άμυνας τον Καράμπελα που με δυνατή κεφαλιά σημείωσε το 5-2, πετυχαίνοντας το δεύτερό του γκολ.

Ελλάδα (Γ. Ζιάβας): Ζέρβας, Καραβίδας, Τσίνας, Καράμπελας, Φλώρος (Αρχική 5άδα)
Χριστόπουλος, Μιχαλίτσης, Αυλωνίτης, Γούσης, Κοντογεώργης, Ντάτης, Μάνος, Παπακώστας, Καρύδας

Εσθονία (D. Skiperskiy): Pulkkinen, Makarov, Vassiljev, Ervin Stüf, Edwin Stüf (Αρχική 5άδα)
Gabenko, Savikink, Kartsep, Naal, Vnukov, Babjak, Nuuma, Laas

Διαιτητές: Dejan Veselic (SVN), Nicolas Nicolaou (CYP), Maximilian Alkofer (GER), Igor Soltanici (MDA)

Κίτρινες: 26' Ζέρβας / 38' Vassiljev